Jubileusz powstania wiejskiej szkoły jest zawsze wielką uroczystością. Choćby z tego powodu, że wiejskich szkół jest w Polsce coraz mniej. Nasza szkoła ma to szczęście, że po raz kolejny mogła przeżywać jubileusz swojego powstania. 1 września 1946 roku po raz pierwszy zadzwonił nasz szkolny dzwonek. I dzwoni nieprzerwanie od 70 lat… 

21 października 2016 roku to kolejny wyjątkowy w naszej historii dzień. Tego dnia spotkaliśmy się w naszej szkole nie na lekcjach, ale po to, żeby wspólnie ze wszystkimi członkami naszej społeczności, przyjaciółmi szkoły i zaproszonymi gośćmi świętować jubileusz powstania naszej szkoły.

Uroczystość rozpoczęła się wcześnie rano od celebrowanej przez naszych trzech proboszczów mszy świętej. Po wspólnej modlitwie poczty sztandarowe, uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście skierowali swoje kroki do naszej szkoły, gdzie odbyła się główna część naszej uroczystości.

Zanim rozpoczęła się część artystyczna naszego jubileuszu, nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, upamiętniającej to ważne wydarzenie. Po przecięciu wstęgi przez Burmistrza Miasta i Gminy Myślibórz – Pana Piotra Sobolewskiego, cały orszak ruszył w kierunku sali gimnastycznej.

Część artystyczną uroczystości poprzedziły przemówienia Pani Dyrektor – Urszuli Bałkowskiej, Pana Burmistrza, a także szczere życzenia przekazane na ręce Pani Dyrektor przez naszych przyjaciół: Dyrektorów Szkół, byłych nauczycieli i innych.

Potem rozpoczęła się część artystyczna. Staraliśmy się w niej opowiedzieć naszym gościom historię naszej szkoły, przeplatając występy taneczne, wokalne i recytatorskie prezentacjami wspomnieniowymi, dzięki którym mogliśmy się cofnąć do najwcześniejszych lat istnienia naszej szkoły. Było wzruszająco, zabawnie i sympatycznie, słowem tak, jak to sobie wszyscy wymarzyliśmy. Nasi uczniowie i absolwenci pokazali swoje umiejętności z jak najlepszej strony, ciesząc wszystkich obecnych gości swoimi występami.

Po części artystycznej znalazł się oczywiście czas na część mniej oficjalną, na której wszyscy obecni goście mogli swobodnie porozmawiać, powspominać stare, dobre czasy i po prostu miło spędzić czas. Wszystko to odbywało się przy suto zastawionych stołach, które przygotowały nasze nieocenione mamy z Rady Rodziców, którym w tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować .

Nieoficjalna część naszej uroczystości trwała długo, a pamięć o tym dniu przetrwa następne dziesięciolecia. Słowa sprzed lat, dotyczące naszej szkoły: Byliśmy, Jesteśmy, Będziemy, nic nie straciły na aktualności.

Dziękujemy wszystkim gościom za ich obecność i życzliwe słowa, a naszej szkole życzymy kolejnych siedemdziesięciu lat, by kształciła, bawiła i wychowywała kolejne pokolenia uczniów naszych wsi.